Povestea noastră

Şcoala şi Grădiniţa Româno-Finlandeză este un proiect proaspăt în educația românească care dorește să adapteze metodele de lucru din Finlanda (țara cu rezultatele cele mai bune din Europa în plan educațional) pentru a reforma stilul de predare tradițional.
În anul 2010, cu mult entuziasm şi dorinţă de a produce schimbare în sistemul de învăţământ din România, prin îmbunătăţirea modului de predare, Şcoala şi Grădiniţa Româno-Finlandeză şi-au început activitatea.

Păstrând curricula românească dorim să optimizăm rezultatele elevilor prin abordare individualizată, centrată pe elev și să punem în valoare potențialul creativ al fiecărui copil în parte.
Echipa de lucru este formată din profesori care au urmat stagii de pregătire cu profesorii experți atât în mediul de lucru finlandez, cât și în România, în lucru direct cu copiii din școală şi grădiniţă. Credem că schimbarea începe cu noi, tocmai de aceea ne propunem să fim un model demn de urmat şi să trasăm traiectoria spre o cale mai bună în învăţământul românesc.
about_01

One Comment

• furtdsolinopv

Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Cheers