Școala Online

DOR de tot…

Dor, un cuvânt atât de mic, care reprezintă o dorință atât de mare: aceea de a ne întoarce la școală.

Cu siguranță pandemia a fost și este o perioadă complicată pentru toată lumea. Din păcate, pentru mine ea a însemnat, în primul rând, școală online. Pentru un elev, această perioadă nu poate fi uitată prea ușor. Totul s-a schimbat foarte repede. De la a merge la școală și a ne vedea cu profesorii și colegii, am ajuns în fața unui ecran și nu am mai putut interacționa cu nimeni. Înainte ieșeam în curtea școlii în fiecare pauză, acum abia dacă mai ies din casă.

Da, mi s-a părut greu să mă acomodez cu școala online, dar am fost nevoită să o fac.

Dincolo de acest lucru, a fost dorul. Îmi lipsesc profesorii și colegii… Mi-e dor de serbările organizate în fiecare an, de festivalurile pline de bucurie, de îmbrățisările profesorilor, de tot ceea ce făceam, în mod normal, într-o zi de școală adevărată.

Copilăria noastră a fost pusă pe pauză, am fost obligați să renunțăm la lucrurile care ne plac și să stăm la un birou cât e ziua de lungă.

Da, este dificil, dar, oricât de grea este această perioadă, simt că trebuie doar să am răbdare, fiindcă, în cele din urmă, va fi bine.

Rămân cu speranța că totul va reveni la normal, iar noi vom reveni la școală.

Daria Micu, clasa a VI-a C